« Powrót
Laureaci konkursu 'Złoty Instalator dla Najlepszych za rok 2018'

Aquatech S.A. – polska spłka działająca od 2009 r. w sektorze tzw. zielonych technologii. Przedmiotem jej działalności są: zdecentralizowane technologie oczyszczania ścieków bytowych (oczyszczalnie z osadem czynnym, hybrydowe i SBR), technologie oczyszczania i gromadzenia wody deszczowej, a także oczyszczania zanieczyszczeń ropopochodnych. Statuetkę przyznano za przydomową, bezprądową oczyszczalnię ścieków SMART FLOW w technologii ARGO. Jest to w pełni biologiczna oczyszczalnia, która do pracy nie potrzebuje energii elektrycznej (zerowa emisja CO2). Główe jej zalety to: bezobsługowość w długim okresie czasu, brak elementów elektrycznych i części, które mogą się zepsuć, a także prosta i szybka instalacja nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Oczyszczalnia znakomicie nadaje się do domów jednorodzinnych, niewielkich firm i obiektów użytkowanych okresowo. Może pracować w każdych warunkach klimatycznych.

Statuetkę odebrał Wojciech Babiński, prezes firmy Aquatech.

 

Bartosz SP.J. Bujwicki, Sobiech – firma z wyłącznie polskim kapitałem, działająca na naszym rynku od blisko 30. lat. W 2000 r. opatentowała swój pierwszy, innowacyjny rekuperator. Dziś może się pochwalić wieloma nagrodami i wyróżnieniami za produkowane centrale wentylacyjne i rekuperatory. Statuetkę przyznano firmie za centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła VENA Optima Pro. Wydajność urządzenia wynosi od 360 do 1375 m3/h. W stosunku do wcześniejszych wersji, wyróżnia się ono: mniejszą emisją hałasu (o 20%) oraz wagą (o 39%), niższą energochłonnością i wydłużeniem żywotności filtrów. W centrali zastosowano przeciwprądowy wymiennik ciepła, wentylatory EC, filtry powietrza kl. G4/F7, zintegrowany by-pass. Ma ona uniwersalną obudowę, co pozwala na różne sposoby jej montażu i podłączenia. Atutem jest także kompleksowy system sterowania z nowoczesnym panelem użytkownika i możliwością zarządzania przez internet. Statuetkę odebrał Dawid Bujwicki, dyrektor zarządzający w firmie Bartosz SP.J. Bujwicki, Sobiech.

 

Spiroflex sp. z o.o. – firma znana na polskim rynku przede wszystkim jako producent systemów kominowych i wentylacyjnych. Funkcjonuje w branży grzewczej i wentylacyjnej od 1994 r. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła VENT CLEAR HA, za którą firmie przyznano statuetkę, to warte odnotowania i udane rozszerzenie oferty firmy. Atuty tego rozwiązania to m.in.: bardzo dokładne oczyszczanie powietrza dzięki dwuetapowej filtracji (I stopień – filtr wstępny G3, drugi stopień – filtr dokładny I-7), bardzo cicha praca – redukcja hałasu została uzyskana przez innowacyjne rozmieszczenie podzespołów, a także wysoka sprawność na poziomie 87,5% (wymiennik przeciwprądowy o zwiększonej sprawności Recair RU). Urządzenie ma dwustronną obudowę umożliwiającą montaż lewy lub prawy, a także nowoczesny panel sterujący z szeregiem funkcji. Może być zdalnie sterowane. Statuetkę odebrał Zbigniew Pazdro, prezes zarządu firmy Spiroflex sp. z o.o.

 

Termet S.A. – polski producent kotłów gazowych, podgrzewaczy oraz rozwiązań opartych na OZE, działający na rynku urządzeń grzewczych już od ponad 70. lat. Firmie przyznano statuetkę za gazowy, wiszący kocioł kondensacyjny ECOCONDENS SLIM o sprawności sięgającej 108%. To jeden z najmniejszych kotł tego typu na rynku (wys. 777 mm, szer. 400 mm, gł. 250 mm), idealnie nadający się do montażu w małych wnętrzach, np. w zabudowie kuchennej. Wyposażono go w podzespoły najwyższej jakości. Jednym z nich jest nowoczesny palnik, który gwarantuje szeroki zakres modulacji mocy (13-100%) oraz niską emisję tlenków azotu (klasa NOx – 6). Kolejnym – nowoczesny wymiennik ciepła o wysokiej sprawności i dużej odporności na korozję. Kocioł został również wyposażony w protokół Open-Therm, który zapewnia komunikację między kotłem a regulatorem temperatury w pomieszczeniu. Statuetkę w imieniu firmy odebrał Ireneusz Jerzyk, szef Dolnośląskiego Oddziału Polskiej Korporacji SGGiK.

 

Umet sp. z o.o. – znany i ceniony polski producent kominów ze stali kwasoodpornej (specjalizuje się w tym od 1997 r.). Firma jest autorem wielu innowacji, które zadecydowały o wysokiej jakości i wyróżniającej się trwałości oferowanych wyrobów. Obecnie Umet, wykorzystując swoje możliwości technologiczne, wieloletnie doświadczenie w pracy ze stalą kwasoodporną oraz własne biuro projektowe, wdrożył produkcję zasobników ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej. Typoszereg pojemnościowych, stojących podgrzewaczy c.w.u. ze stali nierdzewnej, zarówno z wężownicą, jak i ładowanych warstwowo, za który firmie przyznano statuetkę, to zupełnie nowa linia produktów w jej ofercie. Statuetkę odebrał Mieczysław Urban, prezes zarządu firmy Umet.

YCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Viessmann sp. z o.o. – producent systemów techniki grzewczej, chłodniczej i klimatyzacyjnej obecny na polskim rynku od 27 lat, znany z licznych innowacji. Statuetką nagrodzono VITODENS 200-W, nową generację gazowych kotłów wiszących z możliwością monitorowania ich pracy w ramach platformy elektronicznej. Ten niewielkich rozmiarów kocioł jest przygotowany pod nowe, zdalne usługi diagnostyczne i serwisowe ViStart i VitoDeveloper. Użytkownik może go obsługiwać za pomocą regulatora z dużym, kolorowym wyświetlaczem i intuicyjnym menu albo zdalnie, dzięki aplikacji ViCare. Istotnych informacji dostarcza także panel energetyczny, który podaje wartości uzysku energii (np. z instalacji solarnej), jej zużycia czy stan naładowania zasobnika c.w.u. Kocioł wyposażono m.in. w nowy palnik cylindryczny MatriX, gwarantujący bardzo niską emisję NOx (redukcja do 40%) oraz zintegrowany regulator spalania Lambda Pro Control Plus, który automatycznie rozpoznaje rodzaj gazu i dopasowuje warunki jego spalania do jakości paliwa. Statuetkę odebrał Krzysztof Godala, dyrektor sprzedaży w oddz. Viessmann w Piasecznie

 

MKKLIMAT” Janusz Domagała – firma wykonawcza działająca od 30. lat na naszym rynku w branży wentylacyjnej i kominowej. Wieloletnie doświadczenie pozwala firmie na dostosowywanie dokumentacji projektowej do specyfiki obiektów oraz wdrażanie własnych, nowatorskich rozwiązań. Statuetkę przyznano za wzorcowe wykonanie instalacji wentylacyjnej w obiektach zabytkowym i specjalistycznym. Pierwsza z nagrodzonych realizacji to wykonanie wentylacji hybrydowej z wykorzystaniem nowatorskich tulei napowietrzających w oknach skrzynkowych w Pałacu Józefa Brandta w Orońsku. Druga polegała na wykonaniu instalacji wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem rekuperatorów spiralno-przeciwprądowych w Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej dla Psów i Kotów Napieraj i Synowie w Radomiu. W obiekcie są gabinety lekarskie, sale operacyjne, pomieszczenia typu SPA i handlowe, co wymusiło spełnienie zróżnicowanych wymagań sanitarno-higienicznych. Statuetkę odebrał Janusz Domagała, właściciel firmy „MKKLIMAT”.

 

BBT TECHNIKA GRZEWCZA Norbert Winogrodzki – firma specjalizująca się w doradztwie technicznym, dostawach i montażu urządzeń grzewczych, wentylacyjnych oraz zasilanych OZE. Statuetkę przyznano za kompleksowe wykonanie instalacji w budynku niskoenergetycznym z zastosowaniem gruntowej pompy ciepła, fotowoltaiki, kominka z płaszczem wodnym oraz wentylacji z rekuperacją. Zgodnie z oczekiwaniami właściciela obiektu, system grzewczy i chłodniczy powinien zabezpieczyć budynek energetycznie i uniezależnić go od cen nośników energii. Firma zaproponowała (i zrealizowała prace): pompę ciepła solanka-woda (22 kW), 5 odwiertów pod sondy po 100 m każdy, wentylację z rekuperacją w całym domu, bufor ciepła 850 l do magazynowania energii na potrzeby c.o. i c.w.u., ogrzewanie podłogowe, stację pasywną do chłodzenia podłogowego (14 kW), kominek z płaszczem wodnym (24 kW) do współpracy z buforem. Statuetkę odebrał Norbert Winogrodzki, właściciel firmy BBT TECHNIKA GRZEWCZA.

 

TG Instalacje sp. z o.o. – firma od ponad 20. lat specjalizuje się w dostawach urządzeń grzewczych, instalacyjnych i sanitarnych oraz sieci zewnętrznych. Ma 11 oddziałów w całej Polsce, a jej oferta to ponad 30 tys. pozycji. Firma utworzyła kompleksową platformę e-handel, która nie tylko umożliwia zakupy, ale też ułatwia przygotowanie oferty dla klienta końcowego, całościowe kalkulacje ofert, rozliczanie inwestycji czy sprawdzanie dokumentów dostaw, faktur i salda. Zamówione poprzez platformę towary dostarcza pod wskazany adres, ale jednocześnie rozbudowuje sieć handlowych punktów stacjonarnych w formule Express--hurt. Są to samoobsługowe punkty hurtowniane, w dogodnej lokalizacji, z najbardziej popularnymi produktami. Statuetkę przyznano za zaawansowane rozwiązania logistyczne oraz stworzenie nowoczesnej platformy handlowej ułatwiające obsługę firm wykonawczych i dystrybucyjnych z branży instalacyjnej. Statuetkę odebrał Piotr Fafiński, prezes zarządu firmy TG Instalacje sp. z o.o.

 

Stiebel Eltron Polska sp. z o.o. – spłka działa w Polsce od 1991 r. jako część międzynarodowego koncernu o prawie 100-letniej historii. Oferuje szeroki wybów zaawansowanych technologicznie urządzeń z zakresu energii odnawialnej, przygotowania c.w.u., wentylacji i rekuperacji oraz ogrzewania pomieszczeń. Statuetkę przyznano firmie za wielofunkcyjną pompę ciepła serii LWZ 5/8 CS Premium. Jest to inwerterowa, monoblokowa pompa ciepła typu powietrze-woda, z możliwością chłodzenia pomieszczeń, która ma wbudowaną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła o wydajności 300 m3/h (160 Pa), a także wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 232 l. Klasa efektywności energetycznej urządzenia to: A++/A++ (W55/W35). Pompa z serii LWZ 5/8 CS Premium może współpracować z kolektorami słonecznymi bądź domową instalacją fotowoltaiczną. Statuetkę odebrał Andrzej Maciejewski, prezes zarządu Stiebel Eltron Polska.